Contract Management Slovensko má prvého certifikovaného contract manažera na Slovensku a v Česku
Contract Management Slovensko sa ako prvá spoločnosť z nášho holdingu Liftrock, stala držiteľom významnej medzinárodnej certifikácie organizácie FIDIC na Slovensku a v Česku. Po absolvovaní náročnej skúšky ju získal generálny riaditeľ Contract Management Slovensko Ondřej Vaněček, ktorý sa tak stal certifikovaným contract manažérom. Certifikácia organizácie FIDIC je nie len prestížnym ocenením, ale aj dôkazom vysokej odbornosti v oblasti riadenia zmlúv a zmluvných podmienok. Prečítajte si, ako celý proces certifikácie prebieha a čo bolo pre Ondřeja Vaněčka pri skúške najťažšie.
Certifikácia Certified Contract Manager je medzinárodne uznávanou kvalifikáciou, ktorej držiteľ preukázal detailnú znalosť problematiky vzorových zmluvných podmienok FIDIC a je schopný ich aplikovať a riadiť počas životného cyklu stavebného projektu. Jedná sa o ustanovenie z týchto kníh:
- Zmluvné podmienky pre výstavbu – Červená kniha FIDIC (1999 a 2017)
- Zmluvné podmienky pre dodávku technologických zariadení a projektovanie-výstavbu – Žltá kniha FIDIC (1999 a 2017)
- Zmluvné podmienky pre stavby na kľúč – Strieborná kniha FIDIC (1999 a 2017)
- Zlaté pravidlá FIDIC (2019)
Význam certifikácie FIDIC porastie
Napriek tomu, že sa v stavebníctve odbor contract managementu stále trocha podceňuje, certifikácia organizácie FIDIC má svoj význam. Mnohí si neuvedomujú, že FIDIC nie je len „titulkom kníh”, ale že sa jedná o aktívnu organizáciu, ktorá si kladie za cieľ, aby myšlienky a princípy FIDIC boli správne aplikované. Tak ako sa Česká republika a Slovensko budú v odbore contract managementu postupne rozvíjať a získavať znalosti, porastie aj dôležitosť a opodstatnenie tejto certifikácie na stavebnom trhu.
Podobne to podľa Ondřeja Vaněčka bolo aj v gastronomickom sektore. Prvá michelinská hviezda bola v Česku udelená až v roku 2008. Vtedy si väčšina populácie stále myslela, že známkou dobrej gastronómie je smažený syr skoro cez celý tanier. Ale ako sa odbor rozvíja a zlepšuje, stávajú sa prestížne ocenenia a certifikácie stále dôležitejšími.
„Myslím, že Contract Management Slovensko je v tomto prípade prvým držiteľom michelinskej hviezdy, čo jasne ukazuje, že sme spoločnosť s medzinárodnou konkurencieschopnosťou a vieme, ako by mal kvalitný contract management vyzerať,“ hovorí riaditeľ Contract Managementu Slovensko Ondřej Vaněček.
Čo musí obsahovať prihláška a ako prebieha skúška?
Získanie FIDIC certifikácie pre contract manažérov je náročným procesom, ktorý nevyžaduje len vysokú odbornosť, ale aj schopnosť efektívne aplikovať princípy FIDIC. Proces začína podaním prihlášky, ktorá musí obsahovať detailnú informáciu o dosiahnutom vzdelaní, pracovných skúsenostiach (minimálne 5 rokov pre uchádzačov s vysokoškolským titulom alebo kvalifikáciou) a takisto referencie. Táto fáza je kľúčová pre overenie kvalifikácií a schopností každého uchádzača. S podaním prihlášky rovnako ako so samotnou skúškou, sú tiež spojené peňažné poplatky.
Nasleduje písomný test obsahujúci 100 otázok s viacerými odpoveďami (multiple-choice), ku ktorým sa v priebehu vypĺňania už nie je možné vrátiť. Účastníci odpovedajú online. Skúška trvá 250 minút a vyžaduje nepretržité pripojenie, zdieľanie obrazovky a zapnutý mikrofón a kameru. Účastníci pri nej môžu používať FIDIC materiály v elektronickej aj tlačenej forme.
Musíte ovládať odbornú angličtinu a aj rozdiely medzi knihami FIDIC
Celá skúška prebieha v angličtine, a preto je kľúčové rozumieť zložitým termínom, technickým pojmom a anglickým definíciám FIDIC. „Bol som prekvapený zložitosťou angličtiny. Považujem sa síce za veľmi zdatného v angličtine, ale úroveň jazyka používaná v certifikácii bola naozaj vysoká. Ďalšou výzvou bola nutnosť udržať sústredenie počas celých štyroch hodín trvania skúšky,“ popisuje Ondřej Vaněček náročnosť testu. Ľahké podľa neho naopak bolo rozpoznávať témy a problematiky, ktorým sa často pri svojej práci venuje.
Okrem znalostí zmluvných podmienok FIDIC overujú otázky aj schopnosť porozumieť procesom a jednotlivým fázam projektu. „Veľká časť otázok však smerovala na špecifické témy, s ktorými sa z našej pozície nestretávam denne. Patria sem napríklad zálohové platby, zahájenie prác na diele, potvrdenie o splnení zmluvy, vyúčtovanie pri dokončení, záverečná platba, podmienky odstúpenia od zmluvy a ďalšie,“ vymenováva Ondřej Vaněček s tým, že veľa otázok sa venuje takisto rozdielom medzi vydaním kníh FIDIC z roku 1999 a vydaním z roku 2017. V náročnej skúške nechýba ani komplexná prípadová štúdia alebo otázky ku Striebornej knihe, či konkrétnym Zlatým pravidlám FIDIC, obzvlášť v kontexte zvláštnych podmienok.
Napriek tomu, že mal Ondřej Vaněček obmedzený čas na aktívnu prípravu a pred skúškou bol veľmi zaneprázdnený, najdôležitejšou predprípravou pre neho boli diskusie s kolegami a účasť na interných alebo externých školeniach, kde sa stretáva so zaujímavými podnetmi, ktoré ho vedú k zamysleniu. K úspechu mu pomohla aj dlhodobá pasívna príprava formou samoštúdia a taktiež jeho prirodzená zvedavosť.
„Osobne sa považujem za veľmi zvedavého a analytického človeka, ktorému nikdy nestačí len to, čo práve má. Rád skúmam a snažím sa získavať špecifické znalosti o odbore contract managementu, ktoré nie sú v strednej Európe bežne využívané alebo správne chápané. Táto certifikácia preto bola ideálnou príležitosťou overiť si, že tieto špecifické znalosti skutočne správne ovládam,“ popisuje Ondřej Vaněček dôvody, prečo sa rozhodol prihlásiť na skúšku.
Ľudia v odbore sa nezaobídu bez ďalšieho vzdelávania
Certifikácia Certified Contract Manager má platnosť tri roky. Jej držiteľ musí každý rok potvrdiť svoj záujem o zachovaní certifikácie a zápisu v medzinárodnom zozname certifikovaných contract manažérov. Okrem uhradenia ročného poplatku musí takisto doložiť, že sa v uplynulom roku v oblasti FIDIC ďalej vzdelával – zúčastňoval sa konferencií, školení a seminárov alebo publikoval odborné články. Po uplynutí troch rokov je nutné certifikáciu obnoviť, a to rovnakým spôsobom. Vlastník certifikátu ale navyše musí preukázať, že za posledné tri roky aspoň 12 mesiacov vykonával contract management na projekte riadenom podľa zmluvných podmienok FIDIC.
„Vzhľadom k tomu, že sa náš odbor neustále vyvíja a FIDIC vydáva nové verzie alebo úplne nové knihy, je nutné byť stále v strehu a aktualizovať si znalosti. Tieto požiadavky zo strany FIDIC majú veľký zmysel. Budem sa snažiť o ich splnenie a možno aj o dosiahnutie vyššej úrovne certifikácie, ako je napríklad certifikovaný školiteľ,“ uvažuje Ondřej Vaněček o ďalšom profesijnom posune.
Sám už je pritom držiteľom niekoľkých certifikátov Českej asociácie konzultačných inžinierov (CACE), ktorá je členom organizácie FIDIC. Aký je rozdiel medzi certifikáciami týchto dvoch organizácií? Líšia sa hlavne v úrovni požadovaných znalostí. Certifikáty organizácie CACE, kde sa Ondřej Vaněček podieľa aj na školeniach pre nadväzujúcu certifikáciu, ako je claim management a stavebný dozor, sú zamerané na základné vedomosti. Sú navrhnuté tak, aby ich mohol splniť ktokoľvek z odbornej verejnosti so základnými znalosťami. „Na druhú stranu certifikácie od organizácie FIDIC sú zamerané na to, aby poskytovali medzinárodným organizáciám a spoločnostiam jasné potvrdenie toho, že konzultant spĺňa vysokú medzinárodnú úroveň znalostí, ktorú má len obmedzený počet konzultantov,“ vysvetľuje Ondřej Vaněček.
Stavebníctvo potrebuje viac kvalifikovaných contract manažérov
Vzdelávanie našich zamestnancov v holdingu Liftrock aktívne podporujeme. Naše spoločnosti ponúkajú priestor pre štúdium, školenia, kurzy či účasť na konferenciách. „Každému, kto prejavuje chuť sa ďalej rozvíjať, ponúkame potrebný priestor a podporu, či už formou potrebných podkladov, alebo predovšetkým prostredníctvom odborných debát,“ doplňuje riaditeľ Contract Managementu Slovensko.
Získanie certifikácie od organizácie FIDIC je významným míľnikom pre celý odbor contract managementu v strednej Európe. Certifikácia od FIDIC predstavuje výzvu pre celý tím Contract Management Slovensko a my v Liftrocku sme radi, že už o ňu prejavilo záujem mnoho ďalších kolegov. „Je dôležité odbor contract managementu neustále rozvíjať. Čím viac kvalifikovaných contract manažérov bude v Českej republike a na Slovensku, tým viac sa podarí znížiť počet zlých riešení, ktoré v našich podmienkach nie sú vzácne,“ uzaviera Ondřej Vaněček.